Eiropas arhitektūras stilu gids

No dramatiskās Parīzes Dievmātes katedrāles līdz fascinējošajai Pizas torņa vēsturei, ir tik daudz, ko uzzināt par Eiropas arhitektūru. Apskatīsim populārākos tūrisma objektus Eiropā un to arhitektūras stilus!

Romānika: Šķībais Pizas tornis

Būvniecība uzsākta: 1173. g.

Arhitektūras stils: Viduslaiku arhitektūra romānikas stilā.  Tipiskas romānikas stila iezīmes ietver lielus torņus, dekoratīvas arkādes, biezas sienas un apaļas arkas.

Līdzīgi piemēri: San Gimignano Itālijā, Durham katedrāle Anglijā.

Vēsture: Pizas torņa celtniecība tika uzsākta 1173. gadā, taču netika pabeigta līdz 1399. gadam. Pēc oriģinālā dizaina, tas bija zvanu tornis un tas stāvēja taisni piecus gadus, līdz sāka šķiebties. Torņa pamati ir tikai 3 metrus dziļi, iebūvēti māla mikstūrā. Būvniecība tika apturēta uz 100 gadiem, kuru laikā valdība cerēja, ka augsne nostāsies un nostiprinās torņa pamatus. Pēc gadsimta Džovanni di Simons sāka tornim pievienot vēl četrus stāvus, taču lika tam sašķiebties vēl vairāk, kad mēģināja novērst problēmu, padarot vienu no augšējiem stāviem augstāku par otru.

pizzas tornis
Sašķiebušais pizas tornis

Vai Tu zināji?

Septiņi zvani torņa virsotnē nav zvanījuši kopš divpadsmitā gadsimta, jo restaurētāji satraucas, ka smago zvanu kustība liks tornim sašķiebties vēl vairāk.

Apmeklēšana šodien: Šķībā Pizas torņa pamati ir nostiprināti ar 800 tonnām svina pretsvara. Tas ir atvērts apmeklētājiem no 2001. gada un ir iespēja pat uzkāpt augšā tornī.

Gotika / renesanse – Florences katedrāle, Itālija

Būvniecība uzsākta: 1296. g.

Arhitektūras stils: Gotikas/ renesanses arhitektūra. Gotiskās arhitektūras iezīmes iekļauj smailas arkas, lidojošus stiprinājumus un velvētus griestus. Renesanses arhitektūra bieži ietver pareizu kolonnu, pusapaļu arku un kupolu izkārtojumu, koncentrējoties uz simetriju uz ģeometriju.

Līdzīgi piemēri: Milānas katedrāle, Luvra Parīzē, Svētā Pētera bazilika Romā.

Vēsture: Florences katedrāle (Santa Maria del Fiore) ir ikoniska būve, kuru 1436. gada martā iesvētīja pāvests Eugenijs IV un oficiāli pasludināja par baznīcu. Tās sākotnējais dizaineris, Arnolfo di Cambio, vēlējās, lai tā būtu pasaules lielākā Romas katoļu baznīca. Viena no katedrāles slavenākajām iezīmēm ir tās doms. Tās dizainu izstrādāja Filippo Brunelleschi, kuru iedvesmoja Romas Panteona stils, kas ir vēl viens Eiropas arhitektūras piemērs.

Florences katedrāle
Florences katedrāle

Vai Tu zināji?

Florences katedrāle ir ceturtā lielākā pasaulē pēc Svētā Pētera katedrāles Romā, Svētā Paula katedrāles Londonā un Milānas katedrāles.

Apmeklēšana šodien: Ieeja katedrālē ir bez maksas (taču jāmaksā par kāpienu kupola augšā).

Viduslaiki / Gotika- Parīzes Dievmātes katedrāle, Parīze

Būvniecība uzsākta: 1163. g.

Arhitektūras stils: Viduslaiku/ gotiskā arhitektūra. Šī arhitektūras stila iezīmes ir notekcaurules fantastisku figūru veidolā, smailas arkas, sagrupētas kolonnas un asas smailes.

Līdzīgi piemēri: Vestminsteras Abatija Londnā, Ķelnes katedrāle Vācijā.

Vēsture: Parīzes Dievmātes katedrāle bija viena no pirmajām gotiskajām katedrālēm, kas tika uzcelta, un tās celtniecība aizņēma vairāk kā 300 gadus. Tās arhitektūras stili variējas, atainojot, cik laika aizņēmusi tās pabeigšana. Katedrāle piedzīvoja postījumus franču revolūcijas laikā 1786. gadā, taču vēlāk tika atjaunota.

Parīzes katedrāle
Parīzes katedrāle

Vai Tu zināji?

1909. gadā Žanna d’Arka tika kanonizēta Parīzes Dievmātes katedrālē. Viņa stāstīja cil’vkiem, ka ir piedzīvojusi Dieva sūtītas vīzijas un devās asistēt francūžus kaujās ar angļu karavīriem. Francūži uzticējās viņas vārdiem un uzvarēja daudzas kaujas ar Angliju.

Apmeklēšana šodien: Ieeja katedrālē ir bez maksas. To var apmeklēt cauru gadu un pieteikt gidu dažādās valodās.

Jūgendstils: Sagrada Familia, Barselona

Būvniecība uzsākta: 1882. g.

Arhitektūras stils: Unikāls Antonio Gaudi dizains, kuru iedvesmojusi gotiskā un jūgendstila arhitektūra. Tipiskas jūgendstila iezīmes ietver ģeometriskus motīvus un spēcīgas krāsas.

Līdzīgi piemēri: Musee Horta Briselē, Lavirotte ēka Parīzē.

Vēsture: Sagrada Familia celtniecība aizsākās, pateicoties grāmatu tirgotājam Josep Maria Bocabella. Viņš nodibināja Svētā Jāzepa Garīgo apvienību , un, izmantojot ziedojumus, ar arhitekta Paula del Vilāra palīdzību uzsāka baznīcas kapličas celtniecību. 1883. gadā, kad Villar atkāpās, Antonio Gaudi  atsāka darbu pie baznīcas pavisam citā stilā. Kad 1926. gadā Gaudi nomira, ēkas katedrāle bija pabeigta tikai uz 20 procentiem. Gadu gaitā darbs ir turpinājies daudzu cilvēku vadībā un joprojām nav pabeigts. Kad tā būs pabeigta, tā būs augstākā reliģiskā ēka Eiropā.

Sagrada Familia, Barselona
Sagrada Familia, Barselona

Vai Tu zināji?

Antonio Gaudi notrieca tramvajs un viņa kapenes ir iekšā katedrālē.

Apmeklēšana šodien: Lai gan daudzas katedrāles daļas joprojām ir būvniecības stadijā, Sagrada Familia uzņem 2.8 miljonus apmeklētāju katru gadu. Peļņa no ietirgotājām biļetēm tiek izmantota, lai turpinātu būvniecību.

Eifeļa tornis, Parīze

Būvniecība uzsākta: 1887. g.

Arhitektūras stils: Eifeļa tornim ir unikāls, industriāls dizains, kas sākotnēji ticis vadošo mākslinieku kritizēts.

Vēsture: Lai atzīmētu 100 gadus pēc franču revolūcijas beigām, tika rīkots pasaules gadatirgus, Vairāk kā 100 mākslinieki iesniedza skices būvei, kas tiktu uzcelta Parīzes centrā, taču vinnēja firma, kuru vadīja Aleksandrs-Gustavs Eifelis. Būtībā tas bija Eifeļa strādnieks, būvinženieris Maurice Koechlin, kurš nāca klajā ar ideju būvēt torni.

Vajadzēja divus gadus, lai samontētu ikonisko torni, kurš tā atklāšanas laikā 1889. gadā bija pasaules augstākā būve. Eifeļa tornis saglabāja šo statusu līdz 1930. gadam, kad Chrysler ēka Ņujorkā to apsteidza.

Tā kā sākotnēji tā bija plānota kā pagaidu būve, torni gandrīz nopostīja 1909. gadā. Pilsētas valde iesaistījās par tā saglabāšanu pēc tam, kad aptvēra tā vērtību radiotelegrāfa statusā. Pirmā Pasaules kara laikā Eifeļa tornis pārtvēra ienaidnieka radio komunikācijas. Torņa liktenis atkal bija apdraudēts, kad Ādolfs Hitlers pieprasīja Parīzes simbola demontāžu, taču tas tā arī nenotika.

Eifeļa tornis
Eifeļa tornis

Vai Tu zināji?

Lai saglabātu konstrukcijas izskatu svaigu, tornis tiek svaigi krāsots ik pēc 7 gadiem- katru reizi tiek izmantotas 60 tonnas krāsas.

Apmeklēšana šodien: Tu vari sasniegt torņa virsotni, izmantojot liftu vai kāpnes. Līdz augšai ir 704 pakāpieni, kuru laikā var izbaudīt pasakainas Parīzes ainavas.

Senā grieķu arhitektūra: Akropole Atēnās, Grieķijā

Būvniecība uzsākta: 5. gs. p.m.ē

Arhitektūras stils: Senās Grieķijas stils ietver doriešu, joniešu, korintiešu iezīmes. Doriešu arhitektūra ir vismazāk ekstravagantā no visas seno grieķu arhitektūras, kolonnām nav pamatnes un tās nav īpaši izdekorētas. Korintiešu stils ir līdzīgs joniešu stilam, taču kolonnu augšpuse ir vēl vairāk izdekorēta ar lapu un ziedu tekstūru.

Līdzīgi piemēri: Kolizejs un Panteons Romā.

Vēsture: Sākotnējā konstrukcijas plānošana aizsākās ģenerāļa un valstvīra Perikla vadībā. Pirmais akmens tika uzlikts jūlijā, 28447. gadā p.m.ē. Iecerēts bija uzbūvēt ilglaicīgu pieminekli par godu dievietei Atēnai un parādīt pilsētas varenību pasaulei. Perikls nolīga spējīgus arhitektus. Gadiem ritot, simtiem mākslinieku, metāla strādnieku, amatnieku, gleznotāju, kokgrebēju un tūkstošiem neapmācītu darbinieku stādāja pie Akropoles būvniecības.

Citas ēkas Akropolei tika pievienotas romiešu imperatora Hadriana laikā līdz ar kristietības uzplaukumu pēc Konstantīna Varenā valdīšanas. Akropole tika padarīta par kristietības centru. Pēc Romas sakāves 476. gadā un Bizantijas impērijas krišanas, Akropole tika padarīta par musulmaņu lūgšanās vietu. Divdesmitajā gadsimtā, pēc tam, kad Akropole bija piedzīvojusi daudzo varu ietekmi, tika veikta nopietna restaurācija, kas joprojām turpinās.

Vai Tu zināji?

“Akropole” vārds veidojies no grieķu “akro”, kas nozīmē stūri, un “polis”, kas nozīmē “augsta pilsēta”, “pilsēta uz stūra” vai “pilsēta gaisā”.

Apmeklēšana šodien: ja apmeklē Akropoli vasarā, pārliecinies, ka tas notiek dienas otrajā daļā, lai izvairītos no lielā karstuma. Viens no iemesliem, kāpēc Akropole ir tik varena, ir ainava uz Atēnām, kas šeit paveras.

Franču baroks: Versaļas pils, Francija

Būvniecība uzsākta: 1623. gadā.

Arhitektūras stils: Franču baroks. Šī stila iezīmes ietver greznas dekorācijas un griestu freskas.

Līdzīgi piemēri: Trevi Fountain Romā, svētā Paula katedrāle Londonā.

Vēsture: Pili sākotnēji uzbūvēja Luijs XIII kā medību namiņu no ķiegeļiem un akmens, bet par karalisku pili to padarīja Luijs XIV. Gadiem ritot, tika piebūvēti neskaitāmi spārni, strūklakas, dārzi. Pie pils būvniecības strādāja neskaitāmi arhitekti. Tās teritorija ietvēra lielu kanālu rietumu pusē, ko izmantoja jūras demonstrācijām un gondolām, greznām strūklakām un skulptūrām. Tiek lēsts, ka 60% no Francijas ieņēmumiem tika iztērēti šai ekstravagantajai ēkai, kas ir aptuveni 1,6 miljardi sterliņu mārciņu šodienas valūtā.

Franču revolūcijas laikā, karaliskajai ģimenei nācās pārcelties uz Parīzi. Versaļas pils tika pamesta novārtā un lielākā daļa mēbeļu tika pārdota. Napoleons uzsāka restaurāciju 1810. gadā. Taču lielākās pūles pils saglabāšanā pielika karalis Luijs Filips.

Ziemeļu kanāla sekcijas tālākajā galā tika uzcelta Trianonas muiža kā intīmākā vieta netālu no pils. Šī muižas daļa visvairāk asociējas ar karalieni Mariju Antuaneti, Luija XVI sievu. Tiek uzskatīts, ka viņa bija atbildīga par ainavisko dārzu nodošanu ekspluatācijā, pievienojot neparastas iezīmes, piemēram, “Mīlestības templi” un alas konstrukciju ar sūnu gultu.

Vai Tu zināji?

Spoguļu hallē ir 357 spoguļi, izlīdzināti ar logiem, lai radītu simetrijas sajūtu.

Apmeklēšana šodien: Lielākā pils daļa ir atvērta apmeklētājiem, taču var nopirkt arī ieejas biļetes uz muzikālo strūklaku šovu un muzikālajiem dārziem. Versaļas muiža arī ir vaļā un ieeja ir bez maksas pirmajā mēneša svētdienā no novembra līdz martam.

Seno romiešu / klasiskā arhitektūra: Kolizejs, Roma.

Būvniecība uzsākta: 72. g. p.m.ē

Arhitektūras stils: Senā romiešu/klasiskā arhitektūra. Šo arhitektūras virzienu var sadalīt doriešu, joniešu un korintiešu stilos. Tās pirmajā stāvā puse kolonnu ir doriešu stilā, puskolonnas otrajā stāvā ir joniešu stilā, savukārt trešajā stāvā redzamas korintiešu stila kolonnas.

Līdzīgi piemēri: Akropole Atēnās, Grieķijā.

Vēsture: Kad imperators Vespasiāns ieņēma troni 69. g. p.m.ē, viņš apņēmās ierobežot Romas galma pārmērības. Imperators atdeva Romas tautai lekno zemi Romas centrā (kur Nero bija uzcēlis sev lielu pili). Vespasiāns paziņoja, ka būvēs jaunu amfiteātri, kurā publika varēs vērot gladiatoru cīņas un citas izklaides.

Ar savu dēlu Titus un Domitiāna palīdzību, Vespasiāns uzbūvēja Kolizeju. Būvniecība aizņēma gandrīz desmitgadi un Roma svinēja lielo atklāšanu ar 100 spēļu dienām.

Episkajam amfiteātrim bija vairāk kā 50 000 sēdvietu. Skatītājiem patika gladiatoru cīņas un savvaļas dzīvnieku cīņas.

Vai Tu zināji?

Kolizejs ir pasaules lielākais amfiteātris.

Apmeklēšana šodien: Kolizejs ir vaļā visu gadu, izņemot 1. janvāri un 25. decembri.

Gotika: Ķelnes katedrāle, Vācija

Būvniecība uzsākta: 1248. gadā.

Arhitektūras stils: Gotiskā stila arhitektūra. Tipiskas gotikas iezīmes ietver smailas arkas, notekcaurules fantastisku radījumu veidolā un sagrupētas kolonnas.

Līdzīgi piemēri: Venstminsteras Abatija Londonā, Parīzes Dievmātes katedrāle Parīzē.

Vēsture: Tiek uzskatīts, ka sākotnēji šajā vietā atradies romiešu templis. Kopš ceturtā gadsimta, teritoriju bija aizņēmušas kristiešu ēkas. Viena baptistu baznīca, kas datējama ar sesto gadsimtu, bijusi daļa no tagadējās Ķelnes katedrāles. Tā tikusi izdemolēta devītajā gadsimtā, lai atbrīvotu vietu katedrālei.

Katedrāles pamatakmens ticis ielikts 1248. gadā. 1473. gadā darbs tika iepauzēts, atstājot dienvidu torni nepabeigtu.

Darbs tika turpināts deviņpadsmitajā gadsimtā un katedrāle tika pabeigta 1880. gada augustā. Diemžēl, Otrā pasaules kara laikā katedrāles fasāde tika stipri iedragāta. Rūpīgi apkopta, katedrāla tika iekļauta UNESCO Pasaules Mantojuma sarakstā 1996. gadā.

Vai Tu zināji?

Katedrāles dvīņu smailes tika izmantotas kā navigācijas orientieri gaisa kuģiem Otrā pasaules kara laikā.

Apmeklēšana šodien: Ķelnes katedrāle katru gadu piesaista apmēram 20 000 apmeklētāju un ir atvērta visu gadu. Apmeklētāji var uzkāpt tornī, lai baudītu pasakainus skatus pāri 2000 gadus vecajai pilsētai.

Romānikas atdzimšana: Neuschwanstein pils, Švangau pilsēta

Būvniecība uzsākta: 19. gadsimtā

Arhitektūras stils: Romānikas arhitektūra. Raksturīgās iezīmes ietver apaļus torņus ar konusveida jumtiem, zemām arkām pāri arkādēm, durvīm un kolonnām ar spirālēm un lapu dekorācijām.

Līdzīgi piemēri: Hohenschwangau pils Vācijas dienvidu daļā.

Vēsture: Pili sākotnēji pasūtījis Bavārijas karalis Ludvigs II kā veltījumu komponistam Ričardam Vāgneram. Atšķirībā no citiem Eiropas valdniekiem, karalis maksāja par pils būvniecību no saviem līdzekļiem, nevis izmantoja valsts līdzekļus.

Vairākas desmitgades pie pils būvniecības strādāja ap 200 strādnieku.  Tiek uzskatīts, ka pilij izmantotas vairāk kā 465 tonnas Zalcburgas marmora, 1550 tonnas smilšakmens un 400 000 ķieģeļu. 1886. gadā, kad karalis Ludvigs mira, pils vēl nebija pabeigta.

Vai Tu zināji?

Šī pils iedvesmojusi Valta Disneja ikoniskās Pelnrušķītes pils rašanos.

Apmeklēšana šodien: Līdz pilij var nonākt pa taku no biļešu kasēm, gājiens ilgst apmēram 30 minūtes.