Neparastākās ēkas Eiropā

Eiropas arhitektūra pilnīgi noteikti ir visdaudzveidīgākā arhitektūras stilu ziņā, kas mainījušies gadsimtu gaitā. No senās Romas arhitektūras līdz modernām, futūristiska izskata ēkām, šīs arhitektūras pērles ir aprīnas vērtas. Piedāvājumā 15 neparastākās ēkas, kas ietver gan senas, gan modernas arhitektūras pērles.

Guggenheim muzejs, Bilbao, Spānija

Guggenheim muzejs tika uzcelts 1997. gadā un to projektējis kanādiešu arhitekts Frank Gehry. Šī ēka reprezentē vienu no labākajiem modernās arhitektūras piemēriem 20.gadsimtā. Muzejs radīts, lai popularizētu un slavinātu mūsdienu mākslu. Šobrīd vēl viens Guggenheim muzejs tiek celts Abu Dabi, un tas būs divreiz lielāks par šo, kas atrodas Bilbao.

Guggenheim muzejs
Guggenheim muzejs, Bilbao

Māja kājām gaisā, Zakopane, Polija

Ja gadās apmeklēt slēpošanas kūrortu Zakopane Polijā, noteikti vērts atcerēties par Mājas kājām gaisā apmeklējumu (Dom Do Gory Nogami poļu valodā). Šī tūristu izklaides vieta piesaista aizvien vairāk apmeklētāju katru gadu pateicoties tā īpatnējai formai. Viss mājā atrodas kājām gaisā – galdi, krēsli, pat gulta un tualete. Cilvēki parasti kļūst apjukuši, ienākot mājā, un daži pat apgalvo, ka sajūta ir, it kā esi piedzēries. Ieeja maksā tikai 2 eiro.

Dom Do Gory Nogami, Polija
Dom Do Gory Nogami, Polija

Krzywy Domek, Sopot, Polija

Krzywy Domek jeb šķībā māja, iespējams, ir īpatnējākā ēka Polijā. Tās celtniecība pabeigta 2004. gadā kā daļa no Sopot tirdzniecības centra. Tās viļņveidīgo formu iedvesmojušas autoru Jan Marcin Szancer un Per Dahlberg pasaku ilustrācijas, tāpat kā Antonio Gaudi ēkas Barselonā. Iekšpusē atrodas kafejnīca, kur tūristi var paķert kafiju un izbaudīt šo arhitektūras brīnumu.

Krzywy Dome
Krzywy Dome, Sopot, Polija

Markthal, Roterdama, Nīderlande

Tirgus laukums Roterdamā ir vienlaicīgi gan ofisu, gan dzīvokļu komplekss pilsētas centrā. Tas ietver vairāk kā 200 dzīvokļus un četrstāvīgu garāžu ar vairāk kā 1000 automašīnu ietilpību. Par īpašu šo ēku padara tās fasāde, kas pilnībā klāta ar stiklu, savukārt iekšpusē atrodams 11 000 kvadrātmetru mākslasdarbs no Arno Coenen.  Mākslasdarbs sastāv no krāšņas floras un faunas kombinācijas un ticis izpildīts 3D tehnoloģijā. Šī ēka bijusi viena starp no pirmajām, kas izmantojusi 3D tehnoloģiju. Daži pat dēvē to par “moderno Siksta kapelu.”

Casa Mila, Barselona, Spānija

Zināma arī kā La Pedrera, Casa Mila ir pēdējais Antonio Gaudi arhitektūras meistardarbs, pirms viņš pilnībā pievērsās Sagrada Familia būvniecībai. Tā reprezentē cilvēka izveidotu kalnu ar neskaitāmiem neregulāras formas logiem, kas izskatās kā ieejas alā, un balkoniem ar īpašu dzelzs žogu uz katra. Šī būve patiesībā sastāv no 2 ēkām, kuras savieno fasāde, pirmais stāvs un jumts. Interesantākā vieta mājā ir jumts. Dēvēts par “karavīru dārzu”, jumts ir slavens ar tā atšķirīgajiem 28 skursteņiem, kas atgādina karavīrus sargājam jumtu. Casa Mila iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā 1984. gadā. Iesākumā tā celta kā dzīvojamā māja, taču 1986. gadā te ierīkots muzejs.

Svētā Bazilika, Maskava, Krievija

Slavenākā Maskavas baznīca un iespējams, zināmākā būve visā Krievijā ir Svētā Bazilika. Tā ir viena no neparastākajām baznīcām pasaulē. Tā sastāv no astoņām mazākām kapelām, kas izvietotas ap vienu galveno. Krāsainajiem torņiem ir sīpolveidīgi kupoli, un tāda forma tiem ir, lai tiktu galā ar sniegu. Oriģināli šī bazilika, kas atrodas Kremļa teritorijā, bijusi balta, taču 17.gadsimtā nokrāsota krāsās, kādās to redzam šodien.

Hallgrimur baznīca, Reikjavīka, Islande

Ar savu 74.5 metru augstumu, Hallgrimur baznīca ir unikāla luterāņu baznīca Islandes galvaspilsētā un augstākā baznīca visā Islandē. Tā celta ekspresionisma stilā. Tās īpatnējo formu iedvesmojuši bazalta akmeņi. Sākotnēji, baznīca nebija plānota tik augsta, taču tika nolemts pārspēt Reikjavīkas katoļu katedrāli. Apmeklētājiem ir iespēja ar liftu uzbraukt pašā augšā, lai izbaudītu Reikjavīkas panorāmu.

Atomium, Brisele, Beļģija

Ļai gan tā īsti nav ēka, šis veidojums tomēr ir pelnījis būt neparastāko sarakstā. Šis slavenais objekts Briselē oriģināli tika būvēts pasaules izstādei (World Expo Fair) 1958. gadā un kopš tā laika katru gadu pulcē vairāk kā miljons apmeklētāju. Objekts sastāv no deviņām nerusējošā tērauda apšūtām lodēm, kas savienotas kopā šūnas formā. Piecas no tām var apmeklēt, tajās tiek rīkotas izstādes, savukārt augstākajā lodē izvietojies restorāns. CNN travel ierindojuši šo objektu dīvaināko Eiropas ēku sarakstā 2013. gadā.

Four Solaire, Odeijo, Francija

Šī lielākā saules krāsns ir viens no svarīgākajiem zinātņu izpētes objektiem Eiropā. Ēka ir 54 metrus augsta un 48 metrus plata. Tā uzbūvēta tieši Odeijo, jo šeit ir lielākais saules daudzums gada griezumā (saule spīd vairāk kā 2500 stundas katru gadu) un, pateicoties augstajai atrašanās vietai, gaiss ir tīrs un mitrums ir zems. Saules krāsns darbojas, atstarojot saules starus 9600 spoguļos, kas rezultējas enerģijas ieguvē, ekvivalentā enerģijai no 10 000 sauļu.

Waldspirale, Darmštate, Vācija

Waldspirale (jeb mežu spirāle) ir vēl viena apdzīvojamā ēka. Tā tika uzbūvēta 1990. gadu beigās. Specifiskajai U-veida ēkai ir krāsaina fasāde un tai nav raksturīgas taisnas līnijas. Interesanti, ka neviens no 1000 logiem nelīdzinās citam, tāpat kā durvju rokturi visi ir dažādi. Ēkā ir 105 dzīvokļi, garāža un bērnu spēļlaukums ar mazu mākslīgu ezeru. Augstākais punkts ēkai ir 12 stāvu augstumā.

Dejojošā māja, Prāga, Čehija

Šī neparastā ēka Prāgas centrā katru gadu pulcē daudzus apmeklētājus. Tās autors ir čehu arhitekts Vlado Milunic kopā ar Frank Gehry, Guggenheim muzeja Bilbao autoru. Lai gan sākotnēji ēka plānota kā kultūras un mākslas meka, tā tomēr kļuva par biznesa ēku ar ofisiem un franču restorānu pēdējā stāvā. Logiem ir izcilni rāmji, kas rada 3D efektu.

Kubiskās mājas, Rotterdama, Nīderlande

Vēl viena interesanta būve Roterdamā ir tā saucamās kubiskās mājas. Šīs inovatīvās ēkas izvietojušās netālu no Blaak metro stacijas Roterdamā un šajos kubos tiešām dzīvo cilvēki. Tā kā šīs mājas bieži piesaista garāmgājēju interesi, tika nolemts vienu no šiem kubiem padarīt pieejamu apmeklētājiem.

Nacionālā bibliotēka, Minska, Baltkrievija

Nacionālā bibliotēka Minskā ir trešā lielākā bibliotēka pasaulē, ja runa ir par krievu literatūras kolekciju, taču ne jau tas ir iemesls, kas padara šo ēku īpašu. Bibliotēkas ēka ir 72 metrus augsta un tā ir viena no vislabāk aprīkotajām bibliotēkām Eiropā. Tai pat ir savi elektroniskie resursi. Izņemot to, ka tā ir multimēdiju bibliotēka, tā vēl ir populāra tūrisma vieta, tā kā apmeklētājiem ir dota iespēja uzkāpt skatu laukumā un apskatīt Minsku no augšas.

Temple Expliatori del Sagrat Cor, Barselona, Spānija

Barselonu varētu dēvēt par neparastas arhitektūras galvaspilsētu, pateicoties Antonio Gaudi. Bez pasaulslavenās Sagrada Familia, ir vēl viena baznīca ārpus pilsētas centra, kas liks elpai aizrauties. 550 m virs jūras līmeņa, uz Tibidado kalna, izvietojusies šī īpašā baznīca, no kuras paveras neaizmirstams skats uz pilsētu. Tai ir Jēzus statuja, līdzīga slavenajai statujai Riodežaneiro.

Kunsthaus, Graz, Austrija

Zināma arī kā Graz mākslas muzejs, šī futūristiskā izskata ēka Graz sirdī noteikti notvers Tavu uzmanību. Ēka ir salīdzinoši jauna, tā kā tika uzbūvēta 2003. gadā par godu Eiropas kultūras galvaspilsētas programmai. Muzejam ir robota sirds forma, kas liek tam izcelties starp citām tipiskām Austrijas arhitektūras pērlēm. Muzeja virsma klāta ar 1000 fluorescējošiem gredzeniem, kas veido skaistas faktūras naktī, un labākais ir tas, ka lielākā daļu no enerģijas saražo saules paneļi uz jumta.